• |
 • پرداخت امن - بانکداری الکترونیک رابین
  چگونه پرداخت آنلاین امنی داشته باشیم؟

  امنیت پرداخت آنلاین به این بستگی دارد که شما چگونه و در کدام سایت پرداخت خود را انجام می‌دهید.

  بخش مهمی از امنیت اطلاعات و پرداخت، در دستان خود شماست. اطلاعات همواره در معرض آسیب است اما شما می‌توانید تا حد زیادی این آسیب پذیری را کمتر کنید.

  با رعایت موارد زیر پیش از انجام پرداخت، می‌توانید تا حد زیادی از امنیت اطلاعات خود اطمینان حاصل نمایید.

  فیشینگ:

  بررسی نمایید که آدرس URL تایپ شده در نوار آدرس مرورگر به درستی وارد شده است. اطمینان حاصل کنید که هیچ نشانه یا حرف اضافی در آدرس URL مورد نظر شما تایپ نشده است. تمامی پرداخت‌های اینترنتی چه از طریق PSP و چه درگاه‌های واسط تحت دامنه‌ی شاپرک (shaparak.ir) انجام می‌پذیرد. لذا در صورتی که آدرسی به جز دامنه‌ی شاپرک در نوار آدرس مرورگر خود مشاهده می‌کنید از ورود اطلاعات کارت بانکی خود در آن صفحه خودداری کنید. در این حالت می‌توانید اطمینان حاصل نمایید که در صورت ورود اطلاعات کارت بانکی خود، این اطلاعات را به طور ناخواسته در اختیار شخص سومی قرار نداده‌اید.

  SSL:

  آدرس URL خود را از لحاظ استفاده از پروتکل SSL بررسی کنید. URL سایت‌هایی که از SSL استفاده می‌کنند با Https شروع می‌شود و نماد قفل سبز یا خاکستری در کنار نوار آدرس مرورگر وجود دارد. این موارد به این معناست که سایت مورد استفاده‌ی شما از مکانیزمی امن برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند و داده‌های شما به طور ایمن منتقل می‌شوند و هیچ شخص سومی امکان شنود و دستکاری داده‌ها را در این روش نخواهد داشت. همچنین اطمینان حاصل نمایید که مرورگر شما به روزرسانی شده است و به هیچ عنوان از مرورگرهای ناشناخته برای انجام عملیات پرداخت استفاده نکنید.

  از دستگاه‌های عمومی استفاده نکنید:

  برای انجام عملیات پرداخت و ورود اطلاعات کارت بانکی خود از رایانه یا تلفن همراه شخصی خود استفاده نمایید و به هیچ عنوان از سیستم‌های عمومی استفاده نکنید زیرا در این حالت نمی‌دانید سیستم مورد استفاده تا چه اندازه در برابر حملات آسیب پذیر است.

  همواره سیستم عامل رایانه و تلفن همراه خود را به روز نگه دارید و یک آنتی ویروس متناسب با نیازهای خود بر روی آن‌ها نصب نمایید.

  از سایت‌های ناشناخته بازدید نکنید و روی صفحات پاپ آپ کلیک نکنید تا سیستم خود را در معرض آسیب‌هایی که از این طریق ایجاد می‌شوند، قرار ندهید. (اگر با کلیک روی پاپ آپ یا بازدید از یک سایت، ویروس، کرم و تروجان دانلود کنید، آسیب پذیری و امکان سرقت اطلاعات خود را تا حد زیادی افزایش داده‌اید.)

  هرگز پیوست ایمیل‌هایی که بطور ناشناس برای شما ارسال شده‌اند را باز نکنید. ابتدا از هویت کسانی که برای شما ایمیل ارسال نموده‌اند اطمینان حاصل نمایید و سپس اقدام به ذخیره و باز نمودن پرونده‌های ارسالی آنان کنید.

  از WIFI یا اینترنت‌های اشتراکی استفاده نکنید:

  سرقت اطلاعات با استفاده از WIFI عمومی تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند، بنابراین از طریق این ارتباطات تراکنش‌های خود را انجام ندهید.

   

  شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شده است که با انجام این موارد، امنیت اطلاعات به طور ۱۰۰ درصد تامین می‌شود؟ متاسفانه پاسخ منفی است.

  در این حالت شما تضمین می‌کنید مواردی که تحت کنترل شماست را تا حد زیادی رعایت کرده‌اید. اما برخی موارد مانند سرقت حجم زیادی از اطلاعات سایت، هک شدن سایتی که از طریق آن پرداخت انجام داده‌اید، از مواردی است که شما هیچ کنترلی روی آن ندارید.

  شاید از نظر شما موارد مطرح شده کمی محتاطانه به نظر برسد، اما در این حالت امکان آسیب رسیدن و سرقت اطلاعات خود را تا حد زیادی کاهش داده‌اید.

   

  منبع: Quora

  لینک کوتاه : http://eb-robin.com/?p=199