• |
 • پرداخت وجه با استفاده از فناوری تشخیص چهره

  شما در حال حاضر می توانید با یک تلنگر به ساعت هوشمند اپل واچ، وجه مورد نظر را در فروشگاه های استارباکس (Starbucks) آمریکا بپردازید؛ اما روش پرداختی جدیدی با استفاده از فناوری تشخیص چهره، نیز قرار است راه اندازی شود. این فناوری برای به کارگیری در معاملات و یا سایر امور روزانه، به اندازه کافی دقیق است.

  مسئولان موتور جستجوی Baidu که محبوب ترین موتور جستجو در کشور چین است، در حال کار کردن بر روی سیستمی هستند که امکان خرید بلیط قطار از طریق اسکن چهره را فراهم می کند.

  بانک استرالیایی Commonwealth Bank نخستین بانک این کشور است که به مشتریان امکان دسترسی به حسابشان را با استفاده از  فناوری تشخیص چهره Face ID آیفون ایکس داده است.

  البته پیش از استرالیا و در انگلستان هم، بانک خرده‌فروشی فرست دایرکت (First Direct) اولین بانکی بود که با ورود محصول جدید اپل، آیفون ایکس، به بازار تمام اپلیکیشن‌هایش را با فناوری تشخیص چهره اپل سازگار کرد.

  اپل مدعی است که نمی‌شود به جای چهره واقعی فرد، با عکس و یا زدن ماسک، این فناوری را گول زد و این تشخیص چهره به اندازه کافی هوشمند است که حتی با وجود کلاه و یا ریش، بتواند کاربر را شناسایی کند.

  اپل در زمان رونمایی از این محصول جدیدش گفت که میزان خطا و اشتباه در فناوری تشخیص چهره Face ID یک در میلیون است و این در حالی است که این میزان خطا در فناوری Touch ID یک در ۵۰ هزار است.

  پیت استیل مدیر اجرایی بخش دیجیتال بانک Commonwealth می‌گوید: «مشتریان ما حدود ۳۰ میلیون بار در ماه برای ورود به اپلیکیشن‌های بانکی از اثرانگشت خود استفاده می‌کنند.توسعه این قابلیت به تشخیص چهره بخشی از فعالیت رو به جلوی ما برای ارائه تجربه بانکداری آسان، امن و رضایت‌بخش‌تر به مشتریانمان است.

  ارائه فناوری Face ID تنها بخشی از کار است و بانک‌ها برای اینکه با ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید صفحه نمایش تلفن‌های آیفون ایکس سازگار باشند، بایستی بازطراحی سایت خود روی تلفن‌های همراه را هم در برنامه کاری‌شان قرار دهند.

  اخیرا گوشی‌های هوشمند بیشتری به‌طور تدریجی مجهز به سیستم‌های تشخیص چهره شده‌اند که از امنیت بالاتری برخوردار هستند.. با اینکه فناوری تشخیص چهره هنوز کم‌استفاده‌تر از اسکن اثرانگشت است و لزوما امن‌تر از آن نیست، با این حال به‌نظر می‌رسد که آینده سیستم‌های امنیتی متعلق به فناوری تشخیص چهره باشد.

  ویژگیFace ID که جایگزین ویژگی Touch ID محصولات آیفون اپل شده است، علاوه بر باز کردن قفل صفحه گوشی، می‌توان از آن برای انجام کارهای دیگری مانند تأیید فرایند پرداخت با اپل‌پی هم استفاده کرد. یعنی کاربر می‌تواند تنها با نگاه کردن به دوربین جلوی گوشی خود، هم قفل موبایل را باز کند و هم پرداخت با اپل‌پی را انجام دهد. البته این دوربین جلوی گوشی، صرفا یک دوربین ساده نیست و درواقع دارای هفت سنسور است که همراه با فناوری ۳D برای تشخیص چهره کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد

  جالب است بدانید که حتی شرکت اپل برای اینکه از امنیت Face ID خود مطمئن شود، آن را روی ماسک‌هایی که به‌صورت حرفه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند هم امتحان کرد تا مطمئن شود که فقط و فقط روی چهره‌های واقعی افراد عمل می‌کند. در رونمایی از iPhone X گفته شد که میزان خطای تشخیص چهره این محصول یک در میلیون است اما ممکن است که اگر فردی مشابه شما روبری دوربین قرار بگیرد، Face ID دچار خطا و اشتباه شود و اینجا بود که از افراد خواسته شد تا اگر خواهر یا برادر دوقلو دارند، از پسورد برای قفل کردن تلفنشان استفاده کنند!

  لینک کوتاه : http://eb-robin.com/?p=253