• |
 • کیف-پول-الکترونیکی
  لزوم راه‌اندازی سریع‌تر کیف پول الکترونیکی

  در هفته گذشته چند خبر کوتاه حواشی بزرگی برای حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک به‌وجود آورد.

  از خبر مبنی بر شکسته شدن انحصار PSP ها و اعطای مجوز به فین‌تک‌ها تا خبر محدودیت جدید بر روی کدهای USSD که سبب واکنش بانک مرکزی شد.

  در این خبر اخیر آمده بود که به دستور بانک مرکزی از این پس هر کارت بانکی فقط یک‌بار در روز برای خرید شارژ، بسته‌های اینترنت یا پرداخت قبض در بستر USSD قابل‌استفاده است و در صورت نیاز به تراکنش برای خرید شارژ و غیره برای بار دوم، باید از کارت بانکی دیگری استفاده شود.

  این خبر موجب واکنش سریع بانک مرکزی شد و ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی صدور بخشنامه محدودیت تراکنش USSD توسط بانک مرکزی و شاپرک را تکذیب کرد و گفت: بانک مرکزی هیچ بخشنامه‌ای در این زمینه صادر نکرده است.

  با این حال چند بانک با تصمیم خود محدودیت‌های تراکنشی روی USSD را اعمال کرده‌اند. هم محدودیت تراکنش‌های خرید شارژ زیر ۲۰۰۰ تومان و هم محدودیت دفعات استفاده از کدهای دستوری.

  مرتضی ترک تبریزی، مدیر امور فناوری اطلاعات بانک ملت در این خصوص گفت: تعداد تراکنش‌های خرد آنلاین روزبه‌روز در حال افزایش است و با توجه به نظام کارمزدی معیوب ما تراکنش‌های خرد به‌خصوص زیر دو هزار تومان بار هزینه‌ای سنگینی برای بانک‌ها به‌وجود آورده است.

  او ادامه داد: در حال حاضر محدودیت مبلغی یا تعدادی راه‌حل‌های موقت بانک‌ها برای برون‌رفت‌های مقطعی محسوب می‌شود و موضوع کدهای دستوری و کارمزد با تدبیر و دخالت بانک مرکزی باید به بهترین نحو حل شود و دیگر زمان تعلل نیست.

  او افزود: حجم عظیم تراکنش‌های خرد که با مبالغ کمتر از ۵۰۰ هزار ریال در شبکه پرداخت کشور اتفاق میفتد و برای بانک‌ها هزینه‌های گزافی دارد از سویی و چرخه معیوب کارمزد از سوی دیگر شبکه بانکی و پرداخت را تضعیف کرده است. این در حالی است که این چرخه معیوب در نهایت موجب افزایش سود بانکی شده و روز به روز فشار را بر مردم بیشتر می‌کند.

  تبریزی در خصوص توقف USSD نیز گفت: چندی پیش تصمیم درستی از سوی رگولاتوری برای توقف USSD ها گرفته شد که امیدواریم این موضوع همچنان پیگیری شود و با ایجاد بسترهای مناسب، این بستر ناامن به کار خود ادامه ندهد.

  او در پایان در خصوص راهکار برون‌رفت از این چالش گفت: با توجه به افزایش حجم تراکنش‌های خرد آنلاین بر بستر کارتخوان‌ها و استفاده از شبکه ناامن USSD ضرورت ورود هرچه سریع‌تر به کیف پول الکترونیکی و تراکنش‌های آفلاین بیش از پیش حس می‌شود و شبکه بانکی هم‌اکنون نیاز به یک تصمیم‌سازی سریع در حوزه کیف پول الکترونیکی دارد.

   

  منبع : پرداخت برتر

  لینک کوتاه : http://eb-robin.com/?p=193