• |
 • فین تک و دیگر هیچ

  بیایید فین تک که این روزها زیاد به گوش می‌رسد را بیشتر بشناسیم، بیایید از اینجا شروع کنیم فین‌تک یا صنعت فناوری مالی، صنعتی نوپا نیست.

  جالب است بدانید دهه ۱۹۵۰ سرآغاز ورود فناوری به عرصه مالی بوده، دهه‌ای که با ورود کارت‌ها به جای حمل پول نقد زندگی مردم متحول شد، چنانکه در دهه بعد با ورود دستگاه‌های خودپرداز به این عرصه نوع دیگری از خدمات ارائه و تحول دیگری رقم زده شد.

  اما فین تک چیست؟، در تعبیری عامه کاربرد نوآورانه فناوری اطلاعات در ارائه خدمات مالی را فین‌تک گفته‌اند. کسب و کارهای زیادی در جهان امروز به دنبال استفاده از این صنعت و فناوری‌های مرتبط با آن به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم هستند. شرکت‌ها و گروه‌های فین تک به سرعت درحال گسترش خود و توسعه حوزه‌های فعالیتی هستند. هرچند فین‌تک‌ها را می‌توان رقیب مؤسسات مالی و بانک‌ها دانست ولی در عمل اوضاع به این بدی نبوده و بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی و مالی یعنی بانک‌ها، نه تنها فین‌تک‌ها را رقیب خود نمی‌دانند، بلکه حامیان و خریداران عمده محصولات فین‌تک‌ها شده‌اند، به‌طوری‌که حمایت فین‌تک‌ها از طریق بانک‌ها امروزه رقابتی پرشور بین بانک‌هاست.

  فین‌تک‌ها در حال ساخت و یا تغییر فرایندها و روش‌هایی هستن که امروزه مردم بسیار با آنها سر و کار دارند، سرعت و آسانی عمل در گردش و انتقال پول، استفاده از سیستم‌های ارتباطی رایج همچون اینترنت، داشتن امنیت بالا، دستیابی به ارزهای دیجیتال و اینترنت اشیاء همه و همه از اهداف فین تک‌ها در تعریفی نو از خدمات مالی مبتنی بر تکنولوژی‌های روز است. فین‌تک‌ها نه تنها باعث تغییر در نوع خدمات مالی شده‌اند بلکه باعث پیدایش شیوه‌های نوینی در ارسال و دریافت پول نیز هستند، حوز‌هایی همانند دریافت و پرداخت در شبکه‌های اجتماعی، نرم‌افزارهای همراه در سیستم‌های موبایل، پرداخت‌های نانو و ارزهای رمزنگاری شده در بسترهای اینترنتی از این دسته‌اند.

  همچنین فین‌تک‌ها توانسته‌اند روش‌های بسته بانکی را با همه پیچیدگی‌ها به روش‌های باز تبدیل کنند، هم‌اکنون بانک‌ها با در اختیار گذاشتن و یا گرفتن API ها روش‌های جابجایی اطلاعات مالی را تغییر داده و آنها را بیش از پیش کاربردی کرده‌اند.

  API رابط پیاده‌سازی توسط نرم‌افزار است که به دیگر برنامه‌ها اجازه می‌دهد با آن ارتباط داشته و از اطلاعات موجود بهره بگیرد، البته با رعایت حفظ امنیت‌های لازم و تحت شرایطی خاص. شکل گیری نرم افزارها بر پایه اینگونه تکنولوژی‌ها فارغ از سرعت عمل، راه‌های کم هزینه‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد چنانچه ابزارهای رمیتنس امروزه معضل انتقال پول بین مهاجرین به کشورها را تحت پوشش قرارداده است و کم کم ارسال و دریافت پول با کارمزد بالا و زمانبری زیاد به فراموشی سپرده خواهد شد. با استفاده از ابزار رمیتنس یک نیروی کار خارجی می‌تواند درآمد خود را به حساب فردی دیگر در وطنش منتقل کند.

  آمار نشان می‌دهد پولی که مهاجران به وطن اصلیشان ارسال می‌دارند به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین جریان‌های مالی به کشورهای درحال‌توسعه قابل‌مقایسه با کمک‌های بین‌المللی به این کشورهاست. سال ۲۰۱۴ در یک رکورد جدید ۴۳۶ میلیارد دلار به کشورهای درحال‌توسعه از این طریق ارسال‌شده است، این در حالیست که ۵۸۳ میلیارد جمع رمیتنس‌های دنیاست.

  فین‌تک‌ها در حوزه‌های جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری، وام‌های دیجیتال، ارائه سهام، بازارهای کالا و بورس و هر جایی که بویی از پول به مشام می‌رسد وارد شده‌اند و صد البته که تاثیرگذار هم بوده‌اند.

  باید اذعان داشت که پول محور اصلی تمامی سیاست‌گذاری‌ها است و فین‌تک نقش بزرگی را در سیاست در دست گرفته‌اند، آن‌ها در حالی در سال ۲۰۰۴ محبوب شدند که استارتاپ‌ها در حال جذب سرمایه بودند، فین‌تک با سرعت‌بخشی به خدمات بانکی و هوشمندی و چابکی در صنایع مالی بیش از هر عنصر دیگری به استارت‌آپ‌ها کمک کرده است.

  سرمایه‌گذاری جهانی بدون فین‌تک‌ها تقریباً بی فایده و شاید هم غیرممکن باشد، فین‌تک‌ها ضامن موفقیت، ضامن سلامت و حتی ضامن رشد و بازگشت سرمایه‌ها شده‌اند. این در حالیست که بدون تعارف، هزینه‌هایی به نسبت کمتر از بانک‌ها داشته و از پیچیدگی‌های کمتری برخوردارند.

  شرکت‌های فین‌تکی بسیاری به رقم ارزشی یک میلیارد دلار رسیده‌اند. در سال ۲۰۱۵ سرمایه‌ای بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار به این شرکت‌ها سرازیر شده است. هر چند افزایش سرمایه‌گذاری با سرعت کمتری در حال انجام است، ولی بازهم فین‌تک‌ها یکه تازی می‌کنند. آسیا به پیشتازی چین در جایگاه فین‌تک‌ها، ارزش بالایی دارد، آمار جمیعتی بالای این منطقه که خود استفاده کننده بزرگی از تکنولوژی‌های نوین همچون موبایل‌های هوشمند هستند این بازار را داغ‌تر کرده است، حال باید دید که با همه مزایای که عنوان شد، جامعه ایرانی و در رأس آنها بازیگردانان اقتصادی آن به پرچم‌داری بانک‌ها به فین‌تک‌ها چگونه می‌نگرد، این در حالیست که تمامی شواهد و تحلیل‌ها به این موضوع اشاره می‌کنند که برای جا نماندن از این قافله باید به این اندیشید که «فین‌تک و دیگر هیچ»

   

  منبع : پرداخت برتر

  لینک کوتاه : http://eb-robin.com/?p=208