• |
 • استارت‌آپ های فناوری مالی که عصر جدید صنعت انتقال پول را تعریف کردند

  صنعت انتقال پول در گوشه و کنار جهان در حال شکوفایی است.  بسیاری از استارت‌آپ‌هایی که اخیراً در این حوزه به وجود آمده‌اند راه‌حل‌های مناسبی برای پرداخت‌های نقدی ایجاد کرده‌اند و نحوه‌ی انتقال بهتر پول را فراهم کرده‌اند. در این نوشته می‌خواهیم چند مورد از استارت‌آپ‌های برتر در حوزه‌ی فناوری مالی و راه‌حل‌های آن‌ها برای انتقال پول را معرفی کنیم.

  ترنسفروایز

  ترنسفر وایز ( Transfer Wise ) یک سیستم انتقال پول واحد‌های مالی متفاوت است که؛ توسط کریستو کارمن (Kristo Käärmann ) و تاوت هینریکس ( Taavet Hinrikus ) تاسیس شد، این دو دوست اهل استونی با هدف شکستن مرز‌های انتقال پول در سال ۲۰۱۱ شرکت ترنسفر وایز ( Transfer Wise ) را تاسیس کردند و تاکنون پیشرفت چشم‌گیری در صنعت انتقال پول داشته‌اند. در حالت عام وقتی می‌خواهید پولی را برای شخصی و یا شرکتی از یک کشور به کشور دیگری انتقال دهید، ابتدا باید پول خود را به واحد پول کشور مقصد تبدیل کنید که شما جدای از هزینه حواله می‌بایست هزینه تبدیل ارز نیز پرداخت کنید؛ ترنسفر وایز ( TransferWise ) توانسته است با تکیه بر سیستم‌های پرداخت جدید این مشکل را رفع کند.ترنسفر وایز ( Transfer Wise ) در واقع یک صرافی قابل حمل است؛ به صورتی که همزمان با انتقال پول، مبلغ شما را نسبت به ارزش واحد پول مقصد می‌سنجد و تفاوت آن را به مقدار پول انتقال یافته به مقصد اضافه یا کم می‌کند. شما با ترنسفر وایز ( Transfer Wise )، دیگر نیازی به حساب و کتاب‌های پیچیده مالی برای انتقال پول ندارید و فقط کافیه مقدار پول مقصد و یا مبدا را مشخص کنید تا ترنسفر وایز ( Transfer Wise ) با استفاده از داده‌های بدست آمده از دیتابیس مجموعه بلومبرگ، آن را به واحد پول مورد نیاز شما تغییر دهد و در یک چشم به هم زدن آن را انتقال دهد. برای استفاده از ترنسفر وایز ( Transfer Wise ) ابتدا می‌بایست یک کارت بانکی و یا یک حساب بانکی معتبر به آن متصل کنید. ترنسفر وایز ( Transfer Wise ) در وب‌سایت خود و همچنین اپلیکشین خود تمام مراحل اتصال کارت‌ها و حساب‌های بانکی را توضیح داده است و فقط کافی است یک اکانت در وب سایت این کمپانی بسازید تا بتوانید از تمام خدمات سیستم انتقال پول ترنسفر وایز ( Transfer Wise ) استفاده کنید.

  رگ تک

  رگ‌تک (RegTech) یا فناوری‌های قانونگذاری که از ترکیب دو کلمه Regulatory و Technology گرفته شده است به معنای «کاربرد نوآورانه فناوری برای سازگاری و تطبیق‌پذیری کارآمد و کم‌هزینه با قوانین است.» این مفهوم بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ در پاسخ به افزایش استارت‌آپ‌های فین‌تک و افزایش حجم داده‌های دیجیتال در صنعت مالی و در پی آن افزایش قوانین مالی شکل گرفت تا در عین حفظ کارآمدی همراه با کنترل هزینه‌ها، بانک‌ها، موسسات مالی و استارت‌آپ‌های فین‌تک حداکثر تطبیق‌پذیری با قوانین جدید را در کمترین زمان ممکن داشته باشد که البته در قدم‌های بعدی این مفهوم به کار قانون‌گذار نیز آمد و قانون‌گذاران مالی نیز در مراحل قبل و بعد از قانون‌گذاری از جنبه‌های مختلف تصمیمات خود باخبر شوند تا بتوانند بهترین تصمیمات را بگیرند.

  سرمایه‌گذاری رگ‌تک جهان بین چارک اول الی چهارم سال ۲۰۱۷ دو برابر رشد داشته، به گونه‌ای که در پایان سال گذشته، حدودا به ۴۲۰ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که سیر صعودی رشد سرمایه‌گذاری در سه ماهه اول سال جاری بالغ بر ۵۳۲.۷ میلیون دلار را نشان می‌دهد که رشدی ۳ برابری نسبت به سه ماهه دوم سال گذشته داشته است.

  نزدیک به ۴۴ درصد از کل بودجه سرمایه‌گذاری شده در حوزه رگ‌تک در سال ۲۰۱۷، در سه ماهه چهارم این سال به دست آمده، که ناشی از معاملات پایان سال بوده است. فیدزای (Feedzai)، ارائه دهنده مدیریت ردیابی و متوقف‌سازی قانون‌شکنی مالی، در یکی از بزرگترین معاملات سال، تحت سرمایه‌گذاری سری C بالغ بر ۵۰ میلیون دلار از سافایر ونچرز (Sapphire Ventures) جذب کرده است که تاثیر بسزایی در روند افزایشی سرمایه‌گذاری در پایان سال ۲۰۱۷ داشته است.

  سرمایه‌گذاری سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ رگ‌تک تاکنون از مرز ۵۰۰ میلیون دلار فراتر رفته و انتظارات برای سرمایه‌گذاری‌های کلان در ماه‌های آتی سال را نیز قوت بخشیده است. سیفت ساینس (Sift Science)، که پلترفمی برای شناسایی قانون‌شکنی‌های مالی است، ۵۳ میلیون دلار سرمایه را به رهبری استرایپس گروپ (Stripes Group) در سرمایه‌گذاری سری D کسب نموده است. این سرمایه در زمینه راهکارهای ردیابی قانون‌شکنی استفاده خواهد شد.

  رگ‌تک یکی از ۹ حوزه فین‌تک است ولی برخی معتقدند این مفهوم در دیگر صنایع نیز می‌تواند استفاده داشته باشد. به طور کلی رگ‌تک از بزرگ‌داده‌ها، محاسبات ابری و محاسبات لبه بهره تحلیل داده‌ها بهره می‎برد تا ریسک را در بانک‌ها و موسسات مالی کاهش دهد.

  ورلدرمیت

  ورلدرمیت سرویس انتقال پول آنلاین است که به شما امکان ارسال پول به دوستان و خانواده‌تان را تنها با استفاده از گوشی‌های هوشمند اندرویدی فراهم می‌کند.

  این راهکار بسیار مناسب‌تر از راهکارها و شرکت‌های انتقال وجه سنتی است و هزینه‌های غیرمنطقی را از بین می‌برد. علاوه بر این، یکی از ویژگی‌های مهم ورلدرمیت مدت‌زمان انتقال پول است، ورلدرمیت امکان نقل و انتقالات فوری بین کشورها را فراهم می‌کند، بقیه‌ی افرادی که از ورلدرمیت استفاده می‌کنند می‌توانند پول را به شکل پول نقد جلوی درب منزل یا به‌صورت اعتباری موبایلی دریافت کنند.

  رمیت‌لی

  فناوری مالی و سرویس انتقال پول دیجیتال آمریکایی است که انتقال پول از ۴۵ ایالت‌متحده‌ی آمریکا را فراهم می‌کند. یکی از شرکت‌های بزرگ صنعت انتقال پول است که نقش بزرگی در بازار پول مصرف‌کننده داشته است. خدمات پرداخت تلفن همراه به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی به انتقال پول بین‌المللی بپردازند.

  وی‌سوآپ

  به وی‌سوآپ معمولاً ارز اجتماعی هم گفته می‌شود، به جای این‌که به بانک مراجعه کنید و به خرید ارز بپردازید؛ می‌توانید پول خود را مستقیماً با مردم دیگر در خارج از کشور مبادله کنید.

  آزیمو

  آزیمو یکی از بهترین استارت‌آپ‌های انتقال پول آنلاین است که در اکتبر سال ۲۰۱۲ با مأموریت «انتقال پول بین‌المللی ارزان‌تر، سریع‌تر و آسان‌تر» راه‌اندازی شد. آزیمو توسط گاردین به‌عنوان بهترین برنامه‌ی Money-saving در جهان انتخاب شد.

  مشتریان توسط وب‌سایت و برنامه‌ی تلفن همراه آزیمو قادر به انتقال پول به بیش از ۱۹۰ کشور دنیا با بیش از ۸۰ ارز مختلف هستند. اوایل سال ۲۰۱۶ حدود ۳۱ میلیون دلار توسط سرمایه‌گذاران مختلف سرمایه‌گذاری شد، در ماه می نیز یکی از شرکت‌های ژاپنی برای سرعت بخشیدن به امکان استفاده از این برنامه در آسیا روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

  پی‌یِر تِرَنسفر

  یکی از پیشروان پرداخت برای صنعت آموزش‌وپرورش است. انتقال پول برای دانشجویان بین‌المللی همواره یک معضل بوده و روش‌های سنتی اغلب خیلی گران هستند، بنابراین Peertransfer یک راه‌حل مؤثر و جذاب برای مؤسسات آموزشی بین‌المللی است که از کانال های بانکی معمول استفاده نمی کند و در عرض ۳۶ تا ۴۸ ساعت

  با کمترین هزینه انتقال پول را انجام می‌دهد.

  اِم‌پِسا

  این استارت‌آپ یکی از موفق‌ترین سرویس‌های انتقال پول است که مدل کسب‌وکاری آن به‌گونه‌ای طراحی شده است که هر دو مدل P2P (نظیر به نظیر) و C2B (مصرف‌کننده به کسب‌وکار) را فراهم می‌کند.

   

  لینک کوتاه : http://eb-robin.com/?p=238