• |
 • اتریوم چیست و تفاوت آن با بیت‌کوین چیست؟

  اتریوم چیست؟

  اتریوم (Etheruem) یک ارز دیجیتال است که به طور بالقوه از دید مردم  قابلیت سبقت گرفتن از بیت‌کوین، به عنوان ارز برجسته‌ی بازار را دارد.

  در هر اقتصادی، ارز نسبتی است. از وقتی که بیت‌کوین که از همان ابتدا پیشوای سکه شد، قیمت هر ارز دیجیتال(سکه‌‌ی دیجیتال) با بیت‌کوین سنجیده‌ می‌شود. به طور مثال: Litecoin را در نظر بگیرید. Litecoin یک ارز است که بازار خود را دارد و در این زمینه شایستگی خود را نشان داده‌است که صبح ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۶ ارزش ان در طی ۲۴ ساعت ۲۹٪ افزایش یافته و به حدود ۱۸۶ دلار رسیده‌است. پس در حالی که ارزش خود را دارد اما در بازار پیشوا حساب نمی‌شود.

  تفاوت بیت‌کوین و اتریوم

  چیزی که باعث تفاوت اتریوم می‌شود تکنولوژی آن است نه این که یک ارز دیجیتال جدید است. ارزش سکه‌ی اتریوم، با اتر سنجیده می‌شود و مانند بیت‌کوین، خرید و فروش می‌شود و توسط سرمایه‌گذاران برای خرید در زمینه‌ی ICO (تبادلات ارز دیجیتال) استفاده می‌شود.

  تفاوت بین اتریوم و بیت‌کوین این است که بیت کوین چیزی بیشتر از یک ارز نیست در حالی که اتریوم یک فناوری دفتر کل توزیع‌شده است. (توضیح آن که بانک‌ها برای کاهش هزینه‌ها و مخاطرات عملیاتی سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در دفاتر کل توزیع شده انجام داده‌اند ).

  هم بیت‌کوین و هم اتریوم بر اساس فناوری Blockchain عمل می‌کنند هرچند اتریوم قوی‌تر است. به طور فرض اگر بیت‌کوین را نسخه ی۱.۰ در نظر بگیریم، اتریوم نسخه‌ی ۲.۰ است که اجازه‌ی  ساختن برنامه های غیرمتمرکز را برروی داده می شود. چکیده‌ی کلام این که اتریوم برای سرمایه‌گذاری عالی است.

  علاوه بر این یک حمایت اساسی پشت فناوری اتریوم است که اتحاد سرمایه گذاری اتریوم (Enterprise اتریوم Alliance) نامیده می‌شود، که یک گروه بزرگ متشکل از سرمایه‌ی ۵۰۰ شرکت است که همه‌ی آن‌ها برای کار با یکدیگر و یادگیری و ساختن بر روی فناوری اتریوم Blockchain توافق کرده‌اند. این توافق از سوی دیگر فناوری قرارداد فعال Smart contract – قراردادی که به صورت کد نوشته می‌شود – نیز نامیده می‌شود.

  چیزی که خیلی از مردم را راجع به فناوری اتریوم هیجان‌زده می‌کند این قابلیت برای انجام روندها و ‌ پروژه‌های اینترنت اشیا‌ء است که به صورت گسترده وجود دارد. هنوز نمی‌توان لقب یک فناوری عالی را به آن داد اما دری به سوی انواع سرمایه‌گذاری‌های منحصر به فرد باز کرده است. به طور مثال:  به تازگی، یک شرکت (به نام Chronicled) برای کار با یک شرکت چاپ سه بعدی ، به نام Origin، قرار بود برای توسعه‌ی یک برچسب هوشمند (Smart Tag) برای کفش ورزشی و کالای مرغوب ‌ صحت آن‌ شرکت را ضمانت کند. این اتفاق توسط اهرم فناوری اتریوم Blockchain انجام شد.

  لینک کوتاه : http://eb-robin.com/?p=223